Jak rozpoznać, że opona jest zużyta?

opona samochodowa

Opony mają bezpośredni wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników ruchu drogowego. Dlatego obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest regularne sprawdzanie stanu ogumienia pod kątem jego zużycia oraz ewentualnych uszkodzeń. W tym artykule podpowiemy, po czym poznać, że ogumienie uległo zużyciu i kiedy należy zgłosić się do profesjonalnego serwisu opon.

 

TWI, czyli wskaźnik zużycia opony

Podczas oceny zużycia opony bierze się pod uwagę przede wszystkim wskaźnik zużycia opony TWI. To dzięki niemu z dużą dokładnością możemy zadbać o własne bezpieczeństwo na drodze. Zgodnie z regulacjami prawnymi opona powinna być wycofana z użytkowania, gdy przekroczona jest granica maksymalnego zużycia bieżnika, czyli poziomu 1,6 mm. Wskaźnik zużycia TWI umieszczony jest na oponie w kilku miejscach jako zgrubienie między klockami bieżnika. Co więcej, zaleca się, aby wymienić oponę, gdy głębokość bieżnika ma jeszcze ok. 3 mm do maksymalnej wartości zużycia. Wtedy będziemy mieć pewność, że ogumienie zapewnia nam optymalne bezpieczeństwo jazdy.

 

Inne objawy wskazujące na zużycie opony

Oczywiście wskaźnik TWI to tylko jeden z wyznaczników, jakie pozwalają nam na sprawną ocenę ogumienia. Tak naprawdę jest szereg innych objawów, które mogą wskazywać, że opony powinny zostać jak najszybciej wymienione. Bezwzględnej wymiany wymagają opony stare, tzw. sparciałe, które nie nadają się do dalszej eksploatacji. Również odklejenie bieżnika lub innych elementów opony powinno skłonić nas do zmiany ogumienia. Problematyczna jest też deformacja drutówki, na której montowana jest felga, lub jej widoczność.

Warto też zwracać uwagę na to, czy na oponach nie pojawiają się zniszczenia, takie jak pęknięcia osnowy czy wybrzuszenia. One również mogą wpływać na poziom naszego bezpieczeństwa podczas jazdy. Niebezpieczne są także wyraźne usterki, które wynikają z intensywnej lub długotrwałej eksploatacji opon, np. powierzchniowe przecięcie lub rozdarcia.

 

Jak mieć pewność, że opona nadaje się do jazdy?

Jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy zużycia opony, powinniśmy niezwłocznie udać się do serwisu opon w celu ich wymiany. Pamiętajmy, że od tego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze, a także komfort jazdy. Niestety samodzielna, naoczna ocena ogumienia może nie wystarczyć. Jeśli więc właściciel pojazdu ma jakiekolwiek wątpliwości co do użyteczności ogumienia, powinien zgłosić się do naszego serwisu opon w Poznaniu. Nasi fachowcy ocenią stan ogumienia i podpowiedzą, jakie czynności należy podjąć, aby mieć pewność niezawodności opon w samochodzie.