Wyważanie kół

Wyważanie kół to proces rozkładania masy felgi wokół osi obrotu koła. Nasz zakład dysponuje mobilnymi wyważarkami kół, które pozwalają precyzyjnie skorygować wszelkie dysproporcje wagi. Zastosowany materiał dostosowuje swoje właściwości do rodzaju niewyważenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kół z kołpakami, gdzie kołpak jest montowany po wyważeniu. Wpływa to na masę elementów tocznych. Wyważenie aktywne jest jeszcze bardziej zauważalne, kiedy korzystasz z dróg nieutwardzonych, gdzie zanieczyszczenia bieżnika dyskwalifikują klasyczne wyważenie ciężarkami. Prawidłowe wyważenie, centrowanie i osadzenie na piaście to procesy, które optymalizują przebieg opony. W efekcie zużycie bieżnika jest równomierne, co:

  • zapewnia komfort jazdy,
  • zmniejsza zużycie układu kierowniczego, zawieszenia, sworzni i łożysk,
  • chroni przed zniszczeniem układy elektroniczne takie jak ABS, ASR.

Objawy niewyważanych kół

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoje koła są prawidłowo wyważone, obserwuj uważnie swój samochód w czasie jazdy. Niewyważone koła mogą przyczynić się do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze dla Ciebie i innych uczestników ruchu. Wśród najpowszechniejszych objawów niewyważonych kół wymienia się:

  • wibracje oraz drgania kół w czasie jazdy z dużą prędkością,
  • większe zużycie paliwa,
  • zarzucanie pojazdu przy ostrych zakrętach i wydłużone hamowanie,
  • szybsze zużycie bieżnika i takich podzespołów pojazdu jak łożyska i amortyzatory,
  • nasilony hałas w czasie jazdy.

Jak widać niewyważone koła stanowią zagrożenie i dodatkowo prowadzą do kosztownych awarii samochodu. Kiedy więc zaobserwujesz powyższe objawy w swoim pojeździe zgłoś się do sprawdzonego mechanika. Nasz zakład wykonana wyważanie kół od ręki, na terenie Twojej posesji!

Kiedy należy wyważyć koła?

Koła powinny zostać wyważone za każdym razem kiedy opona jest zdejmowana z felgi. Najczęściej wyważanie kół przeprowadzane jest przy cyklicznej wymianie opon – z letnich na zimowe i odwrotnie. Warto również zgłosić się do zakładu wulkanizacyjnego kiedy samochód przez dłuższy czas był użytkowany na nierównej drodze lub uległ kolizji drogowej. Dodatkowo specjaliści z branży motoryzacyjnej radzą, aby wyważać koła po przejechaniu 5 tys. km.