Jak przedłużyć żywotność opon w samochodzie?

opony

Bezpieczeństwo i komfort jazdy w dużej mierze zależą od stanu i jakości ogumienia. Opony w samochodzie powinny być nie tylko odpowiednio dopasowane, ale również wyróżniać się niskim poziomem zużycia.Jednocześnie zakup nowych opon to spory wydatek, dlatego też każdemu kierowcy z pewnością zależy na tym, aby użytkować je przez możliwie jak najdłuższy czas. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób przedłużyć żywotność opon w samochodzie.

8 sposobów na przedłużenie żywotności opon

  1.      Wybieraj dobrej jakości opony. Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się żywotnością opon, już na etapie zakupu powinieneś zwracać uwagę na dobrej jakości produkty. Decydując się na ogumienie o kiepskich parametrach, raczej nie powinieneś spodziewać się zbyt długiego użytkowania. Wybieraj więc produkty sprawdzonych producentów, którzy zapewniają solidne i sprawdzone opony.
  2.      Dobieraj opony zgodnie z modelem pojazdu. Każdy producent określa dokładny rozmiar, typ czy indeks prędkości ogumienia, które powinno być zastosowane w danym modeli pojazdu. Dobór idealnie dopasowanych do auta opon również może wpłynąć na ich żywotność, a także komfort jazdy.
  3.      Naprawa wszelkich usterek w ogumieniu. Wiele usterek można skutecznie naprawiać, unikając konieczności zakupu nowych opon. Jednak w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek uszkodzenia, warto od razu skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, który specjalizuje się w naprawie opon.
  4.      Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponie. Opony z ciśnieniem mniejszym niż zalecane mogą być znacznie bardziej podatne na przegrzanie. To z kolei skutkuje gorszy hamowaniem oraz mniejszą wytrzymałością na zużycie. Co więcej, deficyty ciśnienia mogą wpływać nawet na zwiększone zużycie paliwa i obniżony komfort jazdy. Negatywny wpływ na opony ma również zbyt duże ciśnienie. W tym przypadku dochodzi do szybszego zużycia środkowej części bieżnika.
  5.      Zbyt szybka jazda. Przekraczanie maksymalnej prędkości określonej przez producenta prowadzi do przegrzewania się opon, co niekorzystnie wpływa na ich żywotność. Podczas spokojnej jazdy siła uderzenia w różnorodne przeszkody jest mniejsza, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia bieżnika opony.
  6.      Agresywna jazda. Na stan opon źle wpływa m.in. ostre ruszanie i hamowanie, dynamiczne pokonywanie zakrętów z dużą prędkością, hamowanie awaryjne z zablokowanymi kołami itp.
  7.      Niewyważone koła. Nierówna rotacja niewyważonych kół może skutkować szybszym zużyciem opon przez powstawanie deformacji wzdłuż powierzchni bieżnika.
  8.      Niedostosowanie ogumienia do warunków pogodowych. Dotyczy to przede wszystkim sezonowej zmiany ogumienia. Opony letnie powinny być użytkowane tylko w okresie wyższych temperatur. W warunkach zimowych, szczególnie gdy na zewnątrz panuje mróz, letnie ogumienie traci swoją elastyczność, więc jest znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. Z kolei opony zimowe użytkowane latem są znacznie bardziej podatne na pękanie.