Dlaczego opony czasem hałasują?

znak zapytania

Niekiedy zdarza się, że opony wydają dźwięki, które powodują dyskomfort podczas jazdy. Huczą lub szumią, sprawiając, że w trakcie prowadzenia samochodu kierowca jest narażony na dekoncentrujące bodźce. Nie tylko jemu może jednak przeszkadzać hałas generowany przez opony. Jest on w stanie uprzykrzać także życie osób, które mieszkają blisko ruchliwych dróg. Szczególnie tych, po których samochody poruszają się z dużą prędkością.

Przyczyny hałasu

Skąd bierze się hałas generowany przez opony? W sensie fizycznym wytwarza się on wskutek tego, iż tocząca się po drodze opona wprowadza powietrze w drganie. Czy są wobec tego jakieś szczególne parametry opon, które bądź to zwiększają, bądź to zmniejszają hałas? A może to raczej rodzaj drogi staje się częściej źródłem nieprzyjemnych doznań słuchowych?

Niewątpliwie stan nawierzchni, po której porusza się samochód, odgrywa rolę w tym, jakie jest natężenie dźwięku podczas jazdy. Każda dziura i każda nierówność przyczynia się do zwiększenia poziomu hałasu. Jednak i właściwości samej opony w dużym stopniu decydują, jak duża jest głośność jazdy. Podwyższenie poziomu hałasu może powodować między innymi za niskie ciśnienie w oponie. Częstą przyczyną jazgotliwej jazdy jest też tak zwane wyząbkowanie opon. Bierze się ono z nierównomiernego ścierania się bieżnika opony. To z kolei jest powodowane jeszcze innymi czynnikami. Do wyząbkowania mogą przyczyniać się zarówno zużyte amortyzatory, jak i niewłaściwa geometria zawieszenia.

Jakie są sposoby na radzenie sobie z hałasem powodowanym przez pracę opon? Po pierwsze można chronić opony przed ząbkowaniem. Dzięki specjalnym urządzeniom da się wyrównywać bieżnik i chronić go przed ścieraniem się w nierównomierny sposób. Zdecydowanie nie zaszkodzi także regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach oraz kontrola działania amortyzacji. Istnieją także tak zwane cichobieżne opony. Już w momencie zakupu posiadają one parametry, które gwarantują zdecydowanie mniej problemów z hałasem niż przy użytku zwykłych opon.