Co zrobić ze zużytymi oponami?

używane opony

Problem ze składowaniem zużytych opon dotyczy przede wszystkim ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wynika to z faktu, że biodegradacja polimerów w naturalnych warunkach wynosi kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. To bardzo duże obciążenie dla środowiska zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że roczna produkcja opon na świecie to ponad 22 miliony ton. Alternatywne rozwiązania w postaci utylizacji i recyklingu są obecnie priorytetem polityki proekologicznej w branży motoryzacyjnej.

 

Używane opony oddaj do serwisu

Wyrzucanie opon na komunalne wysypiska śmieci jest w Polsce surowo zabronione. Zgodnie z ustawą z 2001 roku o obowiązkach gospodarowania odpadami, producenci opon mają obowiązek odzyskiwać 75% tonażu wyprodukowanych opon. Z czego 15% podlega recyklingowi, natomiast reszta jest utylizowana w specjalnie w tym celu przystosowanych piecach. Wartość 75% związana jest z faktem, że w trakcie eksploatacji opon, pozostawiają one na drogach około 25% swojej masy. Przepisy są bardzo restrykcyjne w tej kwestii i za nieprzestrzeganie przez producentów zasad, grożą im wysokie kary finansowe. Pamiętajmy także, że za wyrzucenie opony w nieodpowiednim miejscu grozi mandat w wysokości kilkuset złotych.

 

Warto mieć na uwadze fakt, że przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej mają obowiązek ewidencji, składowania oraz przekazywania do utylizacji zużytych opon. Co to oznacza dla użytkowników pojazdów mechanicznych? Zużyte opony można oddać do serwisu opon. Zniszczone i używane opony zostaną bezpłatnie odebrane przez profesjonalny serwis opon, który następnie przekaże je do utylizacji. Warto wybrać mobilny serwis opon, który odbierze od nas używane opony z dowolnego miejsca. Zużyte opony możemy również oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

Daj nowe życie używanym oponom

W Polsce produkuje się rocznie ponad 180 tysięcy kilogramów opon. Dzięki restrykcyjnym przepisom większość z nich jest obecnie poddawana utylizacji, niemniej ich wpływ na środowisko jest wciąż negatywny. Ekologiczną alternatywą dla kupowania nowych opon jest renowacja starych! Używane opony można naprawić i dać im w ten sposób nowe życie. Specjaliści z branży wulkanizacyjnej prawidłowo zdemontują oponę, odtworzą rzeźbę bieżnika, naprawią kanały przebicia za pomocą warstwy uszczelniającej i wkładów naprawczych, wykonają bieżnikowanie, a także wycentrują oponę i właściwie osadzą ją na piaście. Regeneracja używanych opon to jedna z form ich recyklingu.

 

Używane opony można również wykorzystać w bardziej kreatywny sposób. Mogą stać się interesującym elementem dekoracji przestrzennej, doniczką lub kwietnikiem, legowiskiem dla czworonoga, huśtawką czy integralną częścią placów zabaw. Używane opony bywają również wykorzystywane do tworzenia umocnień, np. na nasypach czy zboczach.