Jak prawidłowo przechowywać opony?

opony samochodowe

Opony w bezpośredni sposób wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Aby jednak rzeczywiście tak było, trzeba pamiętać o ich odpowiednim sposobie przechowywania. Do jakich zasad należy się w tym przypadku stosować?

Wybranie odpowiedniego miejsca

Kluczowym aspektem w przypadku przechowywania opon jest to, w jakim miejscu zostaną ulokowane. Istotne jest przede wszystkim, aby było to miejsce z dala od źródeł ciepła takich jak grzejniki i piece, a także z dala od substancji chemicznych, które mogłyby oddziaływać na skład mieszanki. Dodatkowo w naszym całodobowym serwisie opon radzimy Klientom, aby unikali miejsc stale nasłonecznionych, bowiem promienie UV są wręcz zabójcze dla gumy.

Sposób przechowywania

Po wybraniu miejsca kolejnym istotnym aspektem jest wyczyszczenie ogumienia, najlepiej za pomocą dedykowanego do tego celu detergentu i wody, a także zapakowanie opon w szczelne worki. Trzeba przy tym upewnić się, czy ich wnętrze jest suche, bowiem w przeciwnym razie opony ulegną zniszczeniu. Można zakupić również specjalne pokrowce na ogumienie, jednak w tym przypadku należy zadbać o jak najbardziej hermetyczne zamknięcie, aby ograniczyć proces parowania.

Optymalna pozycja ogumienia

Niemniej ważnym aspektem w zakresie przechowywania opon jest to, w jakiej pozycji zostaną one ułożone. W praktyce okazuje się, że najlepsze jest ułożenie na stojąco, gwarantuje ono bowiem najmniejszy nacisk. Często można spotkać się także z układaniem ogumienia na stos. Również jest to dobre rozwiązanie, trzeba przy tym pamiętać, aby nie był on zbyt wysoki, bowiem na opony znajdujące się na samym spodzie będzie działać duży nacisk i tym samym dojdzie do osłabienia ich struktury.

Unikanie bezpośredniego kontaktu z podłożem

Ostatnią zasadą jest pamiętanie o tym, aby ogumienia nie kłaść bezpośrednio na ziemi. Również pozwoli to uniknąć kontaktu z wodą, a także przedostania się potencjalnie niebezpiecznych substancji. Za podstawę mogą więc posłużyć choćby drewniane palety, które są łatwe do znalezienia i tanie w zakupie.

Jak widać, istnieje kilka zasad w zakresie prawidłowego przechowywania opon. Zdecydowanie warto się do nich stosować, będzie to bowiem gwarancja, że nie ulegną one uszkodzeniu i będą dobrze spisywały się już po założeniu do samochodu.